Anasayfa / Genel / Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

(GİB) Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, motorlu araçların saldıkları emisyon değerlerine, yaşlarına ve koltuk sayılarına göre, her sene tutarları önceden belirlenen bir taşıt vergisidir. Emisyon oranı, motor gücü ile orantılı olarak artar ya da azalır. Buna bağlı olarak, motor gücü düşük olan araç sahipleri daha az vergi öderler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme İşlemi

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda iki kere olmak üzere iki eşit taksit olarak temmuz ve ocak aylarının son gününe kadar ödenebiliyor. Araç sahiplerinin bu tarihleri geçirmesi durumunda, günlük olarak gecikme faizi uygulanıyor. Bu vergi bir kamu alacağı olduğu için, ödenmesi için tanınan sürenin sonunda ödeme yapılmaması halinde e-haciz işlemi başlatılıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden aracın tüm vergi borçları sorgulanabiliyor. Bunun için, aracın plakası ile araç sahibinin TC kimlik numarası ve araç tescil tarihlerinin girilerek sorgulanması gerekiyor. Borç çıkması halinde, mevcut borçların kredi kartı ile ödenmesi mümkündür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama yapılırken sırasıyla, arasın tipi, motor silindir hacmi, yaşı ve ilk tescil tarihi seçilir. Seçimlere göre, gelir idaresinin yılsonunda açıkladığı vergi tutarı görünür. Vergi hesaplamalarında, aracın model yılı baz alınarak yapılıyor. Örneğin, 2013 model bir aracın 2018 yılı itibari ile vergi hesaplama yaşı 6 oluyor.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama sayfası 16/08/2018 17:48:55 tarihinde 56159 numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri, Akbank’tan yeni bir banka hesap kartı almışsanız ve kart şifresini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri