Anasayfa / Genel / Bankada Unutulan Paralar Sorgulama ve Geri Alma

Bankada Unutulan Paralar Sorgulama ve Geri Alma

Bankada Unutulan Paralar Sorgulama ve Geri Alma Kişilere ve kurumlara ait banka hesaplarında belli bir süre hareket olmayınca bu hesaplar Türkiye Bankalar Birliği tarafından zaman aşımı kapsamına alınıyor. TBB, bankalarda unutulan paraları geri alma işlemi için tüketicilere her yıl belirli bir süre veriyor. Verilen yasal süre sona erdiğinde ilgili banka hesabında unutulan para, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrediliyor. Bu yazımızda 2018 yılına için, unutulan banka hesabı sorgulama ve banka hesabında unutulan paraları geri alma konusunda ayrıntılı bilgi verdik.

Bankada Unutulan Para Nasıl Öğrenilir?

Bir banka hesabında 10 yıl boyunca hiç bir işlem yapılmamışsa bu hesap zaman aşımına uğruyor. Türkiye Bankalar Birliği de her yıl bu hesapları tespit ederek tüketicilere, unutulan banka hesapları olup olmadığını resmi internet sitesi üzerinden sorgulama imkanı veriyor. Peki, unutulan banka hesabısorgulama işlemi nasıl yapılıyor?

Banka Hesabı Sorgulama

Banka hesabı sorgulama işlemi yaparak unutulan hesaplarınızı görebilirsiniz. Unutulan banka hesabı sorgulama işlemi için Kredi Kayıt Bürosu’na ait https://zamanasimi.org/tbb adresine tıklayın. Açılan sorgulama ekranı aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır. Ekrandaki ilgili bölüme adınızı ve soyadınızı yazarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Unutulan banka hesabınız mevcutsa sayfanın altında listelenecektir. Yoksa ”10 yıldır aranmamış ve zaman aşımına uğramış hesabınız bulunmamaktadır.” yazısı çıkacaktır.

Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak sadece zaman aşımına uğrayan banka hesabınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yani bu yolla görüntülenen hesap bilgilerinde bankada unutulan para tutarına erişemezsiniz. Listelenen hesap bilgilerinde kişinin adı ve unutulmuş hesabın bulunduğu banka aşağıdaki görseldeki gibi yazacaktır.

Verilen bağlantıyı kullanarak yapacağınız sorgulamada zaman aşımına uğrayan hesabınızın bulunduğu banka çıkacaktır. Yukarıdaki örnekte bu durumu açıkça görebilirsiniz. Peki, zaman aşımına uğrayan hesaptaki para miktarı nasıl öğrenilir?

Unutulan Banka Hesabındaki Para Miktarını Öğrenme

Yukarıda belirttiğimiz şekilde hesap sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde bir ya da birden çok bankada zaman aşımına uğramış hesaplarınızın olduğunu farkedebilirsiniz. Bu hesaplardaki para miktarını öğrenmek için, hesabın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz gerekiyor. Şubelerdeki banka görevlilerine, bankada zaman aşımına uğrayan bir hesabınızın olduğunu ve bu hesaptaki tutarı öğrenmek istediğinizi söyleyiniz. Bu müracaatı yaparken sizden kimliğiniz istenecektir. Bu sebeple kimliğinizi şubelere getirmeyi unutmamalısınız.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

Zaman aşımına uğrayan hesaptaki parayı geri almak için hesabın bulunduğu banka şubelerine kimliğinizle müracaat etmelisiniz. Hesapta bulunan parayı aynı gün içinde alabilirsiniz.

2018 Yılı İçin Bankalarda Unutulan Paraları Geri Alma Son Tarihi

Zaman aşımına uğrayan hesaplardaki paraları geri alabilmeniz için her sene belirli bir süre belirleniyor. Şubat ayında başlayan bu dönem 15 Haziran 2018‘de son bulacak. Alacaklarınızı bu tarihe kadar tahsil edebilirsiniz. Bu tarihten sonra unutulan paraların tamamı TMSF’ye devredileceğinden; tüketicilerin ve kurumların hakları zaman aşımına uğrayacaktır.

 

Bankada Unutulan Paralar Sorgulama ve Geri Alma sayfası 17/10/2018 1:24:30 tarihinde 88049 numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri, Akbank’tan yeni bir banka hesap kartı almışsanız ve kart şifresini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı