Anasayfa / Genel / Banka Dışında Kredi Veren Yerler ve Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Yerler ve Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Yerler ve Kurumlar, Daha önce bankalarla hiçbir ilişiği olmayan kişiler ile bankalarda borcunu düzensiz ödemiş kişiler, bankalardan kolay kolay kredi alamazlar. Bunun nedeni, bankalar birer ticaret merkezleridir ve borcunu geri ödeyemeyecek kişilere kredi vermezler. Peki banka dışında kredi veren yerler 2018 yılında nerelerdir ve nasıl para verirler? Senet karşılığında para almak kolay mı ve senetle para veren yerler nerede bulunur? Aklınıza takılan tüm sorulara yanıt aradık ve bu konuyu sizler için hazırladık.

BANKA DIŞINDA KREDİ VEREN KURUMLAR

2018 yılında siz de bankalardan kredi alamıyor musunuz? Öncelikle bankalardan neden kredi alamadığımızı açıklayalım. Bankalar birer ticaret merkezi oldukları için dolayısıyla para ödeyemeyecek veya bankaların gözünde parayı geri ödemesi riskli olan kişilere kredi verilmez. Bankalar, kredi başvurularında başvuru yapan kişinin kredi notu, kredi sicili, banka sicili, aylık geliri, finansal durumu, üzerine kayıtlı mallar ve bir kaç araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde de kredi başvuru süreci değerlendirildikten sonra sonuç verilir. Peki bir bankadan çıkmayan onay başka bir bankadan çıkar mı? Yani olumsuz gelen kredi sonucuna göre mi hareket etmeliyiz hemen bu soruyu da yanıtlayalım; Şöyle ki her bankanın çalışma sistemi farklıdır. Özellikle devlet bankaları oldukça titiz çalışırlar ve kredi sürecini çok iyi değerlendirir. Bunun yanı sıra özel bankalar devlet bankalarına göre bir tık daha rahat çalışmakta ve kredi vermektedir. Ayrıca yeni açılan veya ismi pek duyulmayan, müşteri potansiyeli kısıtlı olan bankalar diğer bankalara göre yine bir tık daha kolay kredi verirler.

BANKA DIŞINDA KREDİ

Banka dışında kredi veren ve yasal olarak çalışan kurumlara örnek verecek olursak, Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Kosgeb, OYAK, İLKSAN, DD Mortgage, kuyumcular ve beyaz eşyacılar olarak sıralayabiliriz. Kuyumcular senet karşılığında kişilere kredi kullandırabilmektedir. Beyaz eşya satan bazı mağazalar da senet kullandırarak beyaz eşya alımı yaptırıp karşılığında para verebilmektedir. Ancak bu uygulamaların yasal bir zemine dayanmamasından dolayı, kesinlikle böyle şeyleri tavsiye etmiyoruz. Ülkemizde yasak olarak yapılan tefecilik geçmişten günümüze halen varlığını sürdürmektedir. Yasal olmayan yollarla bu yolu kullanıp borç para almanız durumunda büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle yüksek faizlerle verilen bu paranın geri ödenmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilecek haberleri daha önceden çok kişi karşılaşmıştır. Bu nedenle tefecilere güvenmemenizi ve böyle bir uygulamaya kalkışmamanız konusunda buradan bir defa daha sizleri uyaralım. Örnek olarak Akbank’a kredi başvusu yaptınız ve red yediniz. Tekrar farklı bir bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz ancak başvuruları abartmamaya dikkat ediniz. Çünkü her olumsuz başvuru sonucu sizin kredi notunuzu düşürecektir ve sonrasında kredi çekebilmeniz için limitiniz daha kötü duruma gelecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kredi notunuzu yükseltmek için bir kaç finansal hareket yapmalısınız. Bunlar da hesap hareketliliği, e-vadeli hesap işlemleri, yatırım işlemleri, fatura ödemeleri gibi olabilmektedir.

Şimdi geçelim banka dışında kredi veren kurumlara. Bankalardan ümidini kesen ve krediyi farklı bir yerde kullanmak isteyen kişiler aşağıda yer alan firmaları inceleyebilir. Ancak bu firmalar da bankalar gibi çalıştıklarından dolayı, bankaların onaylamadığı krediyi bu firmalar da büyük ihtimalle onaylamazlar. Özellikle Koç Finans ve buna benzer finans kurumları kredi verebilmektedir. Bunun yanı sıra eğer elinizde bir senet varsa (mal karşılığı alınmış) bunu Tam Faktöring, Yaşar Faktöring gibi firmalara bozdurabilir ve senet karşılığı kredinizi alabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise tefeciler ve senetle para veren yerler olacaktır. Ancak buradan da sizleri bu konuda uyaralım, senet karşılığı para vermek TCK’ya göre suç kabul edilmekte, ağır yaptırımları olmaktadır. Siz de bu tür bir işe kalkışmadan önce dikkatli şekilde düşünün. Bu işi en sık yapan yerler ise kuyumcular, galeriler gibi yerler olmaktadır. Senetle para veren kuyumcular bir çok kişi tarafından tercih edilse de, bu işte yasal olarak yapılmamaktadır.

Ayrıca bu yerler tanımadıkları kişilere senet karşılığında kredi vermezler. Yine böyle bir şey düşünüyorsanız tanıdık ve aracı kişileri bulmanız gerekecektir. Yine para bulmak için yasal olan yolları kullanırsanız sonrasında başınız ağrımayacaktır. Siz de bu sayfamızda yer alan yararlı bilgiler sayesinde, banka dışında kredi veren yerler aramasını öğrenmiş olursunuz. Sizlere önerimiz banka dışında kredi kullanmak yerine banka kredi notunuzu veya banka sicilinizi temizleyerek bankalardan kredi çekmeniz yönünde olacaktır. Çünkü günümüzde kredi veya borç para alabilecek en güvenilir yerler bankalardır. Aşağıda yer alan ilgili bağlantılara da göz atarak banka dışında kredi alacak yerleri öğrenebilirsiniz.

 

Banka Dışında Kredi Veren Yerler ve Kurumlar sayfası 16/08/2018 11:53:29 tarihinde 75191 numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Limit Arttırma Yolları

Kredi Kartı Limit Arttırma Yolları, Kredi kartı limiti arttırma işlemleri sayesinde siz de kredi kartınızın limitini yükseltebileceksiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri