Anasayfa / Genel / Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik borçlanması için ödenecek en düşük ve en yüksek günlük borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 2018 asgari ücretin açıklanmasının ardından 2018’de ödeyeceğiniz borçlanma tutarları da belli oldu. Yazımızın devamında bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kanunun erkek sigortalılara tanıdığı hizmet borçlanma haklarından birisi de askerlik borçlanmasıdır.. Bu yazımızda ise 2018 askerlik borçlanması hesaplama ve askerlik borçlanması nasıl hesaplanır konularında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız. 

Askerlik borçlanması kaç lira 2018, 2018 askerlik borçlanması ne kadar ?

31 Aralık 2017 tarihine kadar askerlik borclanmasi talebinde bulunmanız halinde borçlanma hesabınız 2017 sgk borçlanma tutarlarına göre yapılacaktır. Bu tarihe kadar askerlik borcu ödeme başvurusu yapmanız halinde günlük olarak en düşük 18,96 TL en yüksek de 142,00 TL tutarında ödeme yaparak borçlanma yapabilirsiniz.

Askerlik sigorta borçlanması başvurunuzu 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapmanız halinde ise günlük en düşük 21,64 TL, en yüksek ise 162,32 TL ödeme yaparsınız.

Buna göre 18 ay askerlik borçlanması talebini 01 Ocak 2018 tarihinden sonra vermeniz halinde ödeyeceğiniz en düşük tutar 11.685,60 TL olacaktır.

**ssk askerlik borçlanması ve bağkur askerlik borçlanması ile 01.10.2008 tarihinden sonra göreve başlayan devlet memurları için askerlik borçlanması hesabı yukarıdaki tutarlardan hesaplanmaktadır. 01.10.2008 tarihinden önce göreve başlayan memurlar için hesaplama tutarları farklı olacaktır.

Askerlik ödemesi sigorta girişini geri çeker mi, askerlik borçlanırsam sigorta başlangıcım askerlik başlangıç tarihi mi sayılır?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk sigorta başlangıcından önce ise askerlik borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıç tarihi geri çekilir. Eğer askerden önce sigorta başlangıcınız yoksa askerlik ödemesi yapsanız bile sigorta başlangıcı geri çekilmez. Sadece hizmet borçlanması olarak esas alınır.

Dolayısıyla askerlik yaptığınız süre sigorta başlangıç tarihi olarak esas alınmaz. Sigorta girişinden önce ise borçlanma gün sayısı kadar geri çekilir, değilse hizmet olarak esas alınır.

Sgk askerlik borçlanması nereye ve nasıl yapılır, Başvuruda istenen gerekli belgeler nelerdir?

  • 4a SSK kapsamında çalışıyorsanız son çalışmanızın bulunduğu işyerinin bağlı olduğu SGK’ya,
  • 4b Bağkur kapsamında iseniz bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
  • 4c Emekli sandığı kapsamında memur iseniz kendi Kurumunuza başvuru yapmanız gerekir.

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

  • Borçlanma başvuru formu,
  • Kimlik fotokopisi
  • Askerlik şubesinden alınmış, askerlik sürelerinizi gösteren onaylı yazı.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır?

Online olarak ssk askerlik borçlanması sorgulaması yapabileceğiniz bir ekran bulunmamaktadır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek mi 2018

Askerlik borçlanmasının devlet tarafından ödenmesine dair bir düzenleme bulunmuyor.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2018

Askerlik borçlanmasına taksit yapılmıyor. SGK tarafından borçlanma tahakkuk belgesinin size tebliğ edilmesinden sonra en geç 1 ay içerisinde borç tutarını tek seferde ve peşin olarak yatırmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması için bankalar kredi veriyor mu? SGK ile askerlik borçlanması kredi sözleşmesi olan banka var mı?

SGK ile askerlik borçlanması konusunda kredi sözleşmesi imzalamış banka bulunmamaktadır. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekmektedir.

 

Askerlik Borçlanması Ne Kadar sayfası 16/08/2018 12:33:31 tarihinde 60519 numarası ile oluşturulmuştur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri

Akbank Banka Kartı Şifresi Alma Yöntemleri, Akbank’tan yeni bir banka hesap kartı almışsanız ve kart şifresini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir
gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri